Národný projekt OpenData 2.0
Čo sú otvorené údaje?
Otvorené (vládne) dáta sú informácie, ktoré zhromaždili, vytvorili alebo za ktoré zaplatili orgány verejnej správy (nazývajú sa tiež informácie verejného sektora) a ktoré sú voľne dostupné na opakované použitie na účel v rozsahu priloženej licencie použitia.
Otvorené údaje patria do skupiny kľúčových údajov verejnej správy. Údaje ako ako napr. adresy, právne subjekty, číselníky, priestorové údaje a iné, sú potrebné takmer v každom informačnom systéme verejnej správy , akademického, privátneho alebo neziskového sektora. Preto je veľmi dôležité, aby architektúra sprístupňovania otvorených údajov bola čo najsystémovejšia mala jasne definovanú funkciu v egovernmente. Prínosy otvorených dát sú rôznorodé, od zefektívnenia verejnej správy cez hospodársky rast v súkromnom sektore až po širšie sociálne blaho. Spoločnosť má prospech z informácií, ktoré sú transparentnejšie a prístupnejšie. Otvorenými dátami sa posilňuje spolupráca, účasť a sociálna inovácia.
Efektívna správa otvorených údajov vo verejnej správe
- Povinné osoby sú povinné sprístupňovať otvorené údaje podľa zákona. Keďže verejná správa spravuje veľké množstvo takýchto údajov, najideálnejšie riešenie je, aby jednotlivé informačné systémy verejnej správy priamo poskytovali aplikačné programové rozhranie, ktoré poskytujnú vždy aktuálne a dôveryhodné otvorené údaje. Pre potreby ich objaviteľnosti, či strojovej spracovateľnosti je potrebné vždy registrovať (skatalogizovať) jednotlivé zdroje otvorených údajov na centrálnom mieste v tzv. Národnom katalógu otvorených údajov (NKOD).
- Častým riešením sprístupnenia otvorených údajov je aj tzv. lokálny portál s otvorenými údajmi, ktorý si spravuje orgán verejnej moci sám. Aj v tomto prípade je potrebné dané otvorené údaje skatalogizovať v centrálnom katalógu NKOD.
- Keďže nie všetky informačné systémy poskytujú aplikačné programové vybavenie pre sprístupnenie otvorených údajov, v takto prípade je dôležité katalogizovať aj otvorené údaje ktoré existujú len vo forme súborov. Aj v tomto prípade je cieľom mať uložné súbory v prostredí orgánu verejnej moci (www stránky OVM, verejné úložisko OVM) pričom vždy platí povinnosť ich registrovať (katalogizovať) v centrálnom portáli v NKODe.
- Potenciál využitia otvorených údajov je daný aj kvalitou otvorených údajov, a preto je veľmi dôležité túto kvalitu merať, vyhodnocovať a prijímať nápravné opatrenia aby sa daný potenciál mohol využiť.
Základom správy otvorených údajov je teda centrálny webový portál otvorených údajov obsahujúci tzv. Národný katalóg otvorených údajov (NKOD). NKOD je zoznam dostupných existujúcich otvorených údajov (datasetov) sprístupnených rôznymi poskytovateľmi a predstavuje hlavný vyhľadávač otvorených údajov pre človeka a pre stroj. V prípade že niektoré orgány verejnej správy majú vlastný portál s otvorenými údajmi je dôležé, aby dochádzalo k automatizovanej katalogizácii dostupných otvorených údajov do centrálneho katalógu NKOD. Kľúčovou funkcionalitou centrálneho portálu otvorených údajov je aj funkcia merania kvality otvorených údajov, najmä ich metadát (popisných dát), tj. či sú správne katalogizované (majú licenciu, či sú dáta dostupné a podobne), pretože len vtedy sa dajú efektívne nájsť a použiť.
Predmet projektu OD2.0
Súčasné riešenie (OD1.0)
Súčasný centrálny portál otvorených údajov data.gov.sk je zastaraný v oblasti softvérovej architektúry, správnosti formy katalogizácie otvorených údajov, a kedže je aj veľmi málo používaný a známy, množstvo skatalogizovaných zdrojov otvorených dát je v porovaní s EU veľmi nízke (SR 2700 datasetov, ČR vyše 145000). Súčasný portál neposkytuje žiadnu podporu strojového spracovania metadát (katalogizačné dáta) ani automatizované vyhodnocovanie ich kvality. Súčasné nepodporuje funkciu automatizovanej katalogizácie s lokálnych portálov s otvorenými údajmi.
Ciele projektu OD2.0
Hlavný cieľ projektu OD2.0 je poskytovanie programového vybavenia pre verejnú správu, aby mohla plniť svoje zákonné povinnosti v oblasti zverejňovanie otvorených údajov, a to efektívnym spôsobom v súlade s aktuálnymi štandardmi, odporúčaniami a trendmi sprístupňovania otvorených údajov v Európskej Únii. Nový portál umožní strojovo spracovávať Národný katalóg otvorených údajov (čítanie, zápis, analýza, dotazovanie), pričom sa definuje jednotný model metadát otvorených údajov DCAT-AP-SK. Portál súčasne bude poskytovať funkcionalitu automatizovanej katalogizácie externých otvorených údajov a súčasne bude pravidelne vykonávať meranie kvality zverejných otvorených údajov. Vo výsledku bude nový portál podobný ako portály iných členských krajín EU, najmä ako data.gov.uk, datos.gob.es, data.gov.cz a podobne.